Część instytucji finansowych, na etapie zawierania umów, w sposób nierzetelny przekazywała lub w ogóle zaniechała przekazywania konsumentom ważnych informacji odnoście ryzyka i kosztów polisolokaty oraz wprowadzała klientów w błąd w zakresie ryzyka jakie niesie za sobą ten produkt.
Ponadto instytucje finansowe w umowach tych stosowały niedozwolone klauzule m.in. o opłatach likwidacyjnych, dzięki którym w przypadku wypowiedzenia umowy przed terminem jej obowiązywania (zaniechania dokonywania opłat zgodnie z harmonogramem), zatrzymywały większość lub całość kapitału na pokrycie opłaty likwidacyjnej na podstawie tych niedozwolonych klauzul.
W wielu przypadkach klienci byli zmuszani do podpisania umowy na polisolokatę przy zawieraniu umowy kredytowej z bankiem.
W efekcie powyższego klienci, którzy chcieli wycofać się z umowy na polisolokatę, np. ze względu na brak możliwości dalszych wpłat, bądź ze względu na utratę części kapitału (w tych przypadkach gdzie zamiast zysku przynosiły one stratę), informowani byli o naliczeniu horrendalnych (czasami dochodzących nawet do 100% wartości wpłaconego kapitału), sprzecznych z prawem opłat likwidacyjnych.